Pazar, Nisan 10, 2016

İlah Edinmek ve Kulluk Yapmak

Günümüz müslümanlarının genelinin algılayamadığı birkaç kavram var; "Rab/ilah edinmek ne demek? Kulluk etmek ne demek?" özellikle bu ikisi.

İlah edinmek denildiği zaman algıladıkları şey; yukarılarda bir yerlerde veya sağında-solunda başka bir yaratıcı veya put var ve onu takip etmek olarak algılıyorlar. Yani açıklayamadıkları başka yaratıcılar var gibi görüyorlar.

İkinci olarak, kulluk etmeyi ise bu açıklayamadıkları yaratıcı ve putlara ibadet eden kimseler var diye algılıyorlar. Yani zamandan öte olan Allah, Kuran'ı gönderirken sadece peygamberimizin yaşadığı dönemdeki müşriklere hitaben göndermiş gibi...
Kısaca; rab edinmeyi başka bir yaratıcı daha var, kulluğu ise o düşündükleri başka yaratıcıya yapılan ibadetler olarak düşünüyorlar ve böylece yanlış yapıyorlar.

Allah'ın bu iki kavramı Kuran'da nasıl açıkladığını göstereceğim:

Furkan Suresi 43 ve 44. ayetler:
"Heveslerini ilah edinen kişiyi gördün mü? Yoksa sen mi ona vekil olacaksın? Yoksa sen, onların çoğunun gerçekten söz dinleyeceğini yahut akıllanacağını mı sanıyorsun? Gerçekte onlar hayvanlar gibidir, hatta gidişçe daha sapıktırlar."

"Heveslerini ilah edinen kişi..."

Demek ki insanoğlu heveslerini dahi ilah edinebiliyormuş. Hatta sadece heves demek doğru değil, şahsen fark ettim ki, geçmişte şu bilgisayar başında çoook çok vakit harcıyordum ve üstelik boş hevesler için demek ki bunları kendime ilah edinmiştim. Uzun süredir bunlara dikkat etmeye özen gösteriyorum. Biraz açalım burayı; eğer siz bahçenizde sırf duygularınızı tatmin için fazlaca vakit geçiriyorsanız, televizyon karşısında: "Ya ne yapalım ki başka?" diyerek 5-10 saat kalıyorsanız, her beş dakikada bir cep telefonunuza; kim nereye yorum yapmış, kim cevap yazmış diye bakıyorsanız, arabanızda heves ve duygularınızı tatmin için aşırı derecede vakit geçirerek; örneğin hız yapıyorsanız veya teker eritiyorsanız bu demektir ki onları ilah olarak kabul ediyorsunuz. Ayet bunu anlatıyor.
Kulluk etmek ise zaten yukarıda saydığım örnekleri harcarken yaptığınız işler oluyor artı olarak; şeyh, hoca, gavs, kutub kabul ettiğiniz insanların sözünden çıkmıyorsanız, onlar ne söylerse kabul ediyorsanız, insanlar size Kuran'dan ayet getirdikten sonra, utanmadan hâlâ şeyhinizden, hocanızdan, gavsınız ve kutubunuzdan örnek cümleler getiriyorsanız, bu demektir ki siz bir önceki cümlemdeki sıfatlara sahip insanları kendinize rab kabul etmekle kalmayıp onlara kulluk etmiş sayılıyorsunuz. Çünkü heveslerinizi ve duygularınızı tatmin ediyorsunuz bunlarla.

Günümüzde bunu farkında olmadan yapan binlerce müslüman var. Birbirimizi uyarmamız gerekiyor, uyarın ve anlatın. Bakın arkadaşlar, bu ayetleri anlamak için alim, şeyh, gavs, kutub olmanıza gerek yok. Biraz etrafınıza bakmak ve Kuran okumak ve peygamberimizin Kuran'ın dışına çıkmayan hadislerini okumak her şeye yetiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder