Cuma, Nisan 15, 2016

Kuran Bütünlüğü ve Anlaşılabilirliği

Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla

Gözlerimizi biraz açmamız gerekiyor...

İnsanlar kendi çıkarları söz konusu olduğunda, laf ağıza gelince derler ki: "Allah çok merhametlidir, Allah kulu için zorluk çıkarmaz, Allah kuluna taşıyamayacağı yükü vermez, Allah sonsuz acımaya sahiptir..." çoğaltabiliriz.

Peki iş Kuran'ı, dini anlamaya gelince insanlar ne der biliyor musunuz?
"Sen onu anlamazsın, onu anlaman için başında hocaya ihtiyacın var, bak öğretmensiz öğrenci olur mu hiç? Kuran anlaşılması zor bir kitaptır..." çoğaltabiliriz.

Bu insanlık tarihi boyunca hiç şaşmamış bir şey. Kuran'da verilen kıssalardan anlaşılacağı gibi; ne Medyen kavminde sekme yapmış bu anlayış, ne Hazreti Nuh, ne Hazreti İsa, ne de Hazreti Muhammed...

Konu dini anlamaya gelince, kişiler her zaman aynı bahaneyi kullanmış: "Bu kesinlikle bir göz boyamadır, bu kesinlikle büyüdür, bu kesinlikle peygamberin oyunlarından bir tanesidir demişler.

Günümüzde olayı artık böyle aşamayacaklarını bildikleri için, sen anlayamazsın diyerek yumuşatmışlar. Yahu hani Allah kula taşıyamayacağı yükü vermiyordu size göre? O zaman bu ağır kitap ne? Allah madem çok anlayışlı, hayırdır bu anlaşılamaz kitap ne? Hani kulu için zor istemezdi? Bu zor kitap ne?

Eğer gün gelir birisi karşınıza çıkar da, size bunları sayarsa, yüzlerine okunacak ayetleri, Allah, katından gönderdi Kuran'ı bizzat "okuyanlar" için cesaret veriyor ve diyor ki:

Kamer 17:
"Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?"

Kamer 22:
"Ve doğrusu Biz bu Kur'an'ı ders alınsın diye kolaylaştırdık, buna rağmen düşünen var mı?"

Aynı surede üstüne basa basa tekrarlıyor. Kamer 32:
"Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?"

Allah Kuran'da hiçbir şeyi eksik bırakmadığını söylüyor ama "yetiş yaaaa gavs diyenler, yetiiişşşş ya şeyhim diyenler, yetiş yaaaa zamanın müceddidi sevgili kutbum" diyenler sanki Allah eksik bırakmış gibi, dinden olmayan şeyleri yıllardır bizlere din diye yutturuyorlar.

Enam 38:
"Yeryüzünde yürüyen hiçbir hayvan ve iki kanadıyla uçan hiçbir kuş yoktur ki, sizin gibi birer ümmet olmasınlar. Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmamışızdır, sonra hepsi Rablerinin huzurunda toplanırlar."

Allah kitabının kulları için yeterli olduğunu söylüyor ama bu gibi varlıklar yetmeeeez diyor.

Ankebut 51:
"Sana indirdiğimiz ve onlara okunmakta olan kitap, kendilerine yetmedi mi? Bunda iman edecek bir kavim için elbette bir rahmet ve öğüt vardır."

Eğer müslümansak, bir dönün ve aynaya bakmamız gerekiyor. Bize Allah'ın sözleri mi daha güvenilir? Yoksa Allah'ın yarattığı kullarının mı?

Ortada çok büyük bir hata var. Allah'ın indirdiği din ve kitap tek ama insanların ilahları, dinleri, kitapları tek değil. Kesinlikle yaş, dil, ırk, en, boy bir kenara bırakarak elleriimizi vicdanlarımıza koyup kendi kendimize bir çıkarım yapmamız lâzım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder