Salı, Nisan 12, 2016

Kuran Bütünlüğü

Kuran bütünlüğü ile ilgili birkaç ayet, sırasıyla ayetlerin ne demek istediğini anlamaya çalışmamız lâzım.

Araf 185:
"Allah'ın göklerdeki ve yerdeki mülkiyet ve tasarrufuna, Allah'ın yaratmış olduğu herhangi bir şeye ve ecellerinin gerçekten yaklaşmış olması ihtimaline hiç bakmadılar mı? Artık bu Kur'ân'dan sonra başka hangi söze inanacaklar."

Casiye 6:
"İşte bunlar, Allah'ın âyetleridir. Sana onları hakkıyla okuyoruz. Artık Allah'a ve âyetlerine inanmadıktan sonra hangi söze inanacaklar?"

Ve kıyamet kopar, söz ise son peygamber Hazreti Muhammed'e gelir, o gün "Kuran bizi uyarmış ama biz Allah'ın kitabını hakkıyla okumamıştık." diyenlerden olmamak lâzım. Çünkü Kuran o gün ne olacağından haber vermiş bize...

Furkan 27-28-29-30:
- "O gün zalim kimse ellerini ısıracak: «Eyvah!» diyecek, «keşke Peygamberin yanında bir yol tutsaydım!»
- «Eyvah!» diyecek, «keşke falancayı dost edinmeseydim.
- "Çünkü Kur'ân bana gelmişken o, hakikaten beni ondan saptırdı.» Şeytan insanı yapayalnız ve yardımcısız bırakmaktadır."
- "Peygamber de dedi ki: «Ey Rabbim, kavmim bu Kur'an'ı bir kenara itip bıraktılar»"

Yani Kuran sanki günümüze işaret ediyor değil mi? Çünkü Kuran'ı bırakıp, falancalardan rivayet edilen hikâyelere inanıyoruz, televizyonlarda sürekli Kuran ile sağdan soldan alâkası olmayan uydurulmuş hikâyeleri anlatarak din konuşuyoruz...

Tahminimce kişisel olarak kendimiz değişmedikçe, Allah şu an içerisinde bulunduğumuz durumu bize değiştirmeyecektir. Bunu da kendisi zaten Kuran'da söylüyor.

Rad 11:
"Her insan için önünden ve arkasından takip edenler vardır. Allah'ın emrinden dolayı onu gözetirler. Allah bir kavme verdiğini, o kavim kendisini bozup değiştirmedikçe değiştirmez. Allah bir kavme de kötülük murad etti mi, artık onun geri çevrilmesine de imkan yoktur. Onlar için Allah'dan başka bir veli de bulunmaz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder